Ergodyne ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves
Ergodyne ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves – Thermal Protection – Medium Size – Black – Reinforced, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Thumb, Breathable, Molded, ID Tab, Pull-on Tab, Abrasion Resistant – 2 / Pair – 2″ Thickness x 12.50″ Glove Length
Additional information
| Weight | 0.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 4.50 × 2.00 in |
| Global Product Type | Work Gloves, Fabric |
| Wrist Style | Hook and Loop Closure |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Thumb Style | Straight |
| Glove Style | Trades |
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | EN388 |
| CE Score | 3121 X |
| Glove Material | Poly Mesh |
| Hand Specific | Yes |
| Material(s) | Poly Mesh |
| Size Group | Medium |
| Length | 9" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476172239 |
| MPN | 17223 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Work Gloves |
| closure-type | Hook & Loop |
| size-standard | Medium |
| glove-width | 4.50" |
| glove-length | 12.50" |
| glove-thickness | 2" |
| product-color | Black |
| color-family | Black |
| country-of-origin | Indonesia |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Abrasion Resistant |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 810 |
| product-name | ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves |
| protection-type | Thermal |
| manufacturer-part-number | 17223 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Keep your hands protected and covered while working with utilities and mechanics by wearing these 810 Reinforced Utility Gloves. AX suede-reinforced palm and thumb saddle add an extra layer of protection in heavy-wear areas for ultimate safety. Polyester mesh enhances airflow for a breathable, cool fit that doesn't restrict the hands while working. Fluorescent accents on cuff and between fingers provide visibility in low-light conditions. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts and doesn't add extra bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are perfect for jobs in electricity, gas, water and more.</p> |
| packaged-quantity | 2 / Pair |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.