G10 Comfort Plus Blue Nitrile Gloves, Light Blue, Large, 100/Box
Login to View Prices
62 in stock
When you’re looking for a glove that is designed for superior strength and tactile sensitivity, KleenGuard™ G10 Comfort Plus™ Nitrile Gloves are an excellent choice. These ambidextrous gloves feature a beaded cuff for easy donning, textured fingertips for dexterity and grip and 4 mil thickness for comfort and ease of movement. They are powder-free, touchscreen compatible, and are not made with natural rubber latex.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.6400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 3.50 × 5.00 in |
| Thickness | 4 mil |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Description | KleenGuard* G10 Comfort Plus Blue Nitrile Gloves |
| Compliance Standards | Meets U.S. FDA Requirements for Food Handling Applications |
| Global Product Type | Disposable Work Gloves, Nitrile |
| Glove Material | Nitrile |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size Group | Large |
| Thumb Style | Straight |
| Ship Class Code | A |
| Color(s) | Light Blue |
| Length | 9.5" |
| Material(s) | Nitrile |
| Powdering | Powder-Free |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 036000541885 |
| MPN | 54188 |
| Brand | KleenGuard™ |
















Reviews
There are no reviews yet.