Deluxe General-Purpose Acrylic Box Sealing Tape, 2 mil, 3″ Core, 1.88″ x 109 yds, Clear, 6/Pack
Login to View Prices
Medium-grade, acrylic tape that’s the reliable choice for general-purpose box sealing and wrapping. Composed of biaxially-oriented polypropylene (BOPP) film that’s coated with high-grade, pressure-sensitive emulsion acrylic adhesive. Designed to handle medium weight box sealing and other packaging applications where it’s exposed to normal shipping hazards and stress. Resists splits, bursts, moisture, and ultraviolent light. Will not turn yellow. Works with most tape guns, which are sold separately.
Additional information
| Weight | 3.6700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.56 × 9.13 × 1.88 in |
| Length | 109 yds |
| Size | 1.88" x 109 yds |
| Width | 1.88" |
| Global Product Type | Packaging Tape |
| Tensile Strength | 27 lb/in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Clear |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Backing Material | Plastic |
| Dispenser Included | No |
| Thickness | 2 mil |
| Grade | Medium-Duty |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| UPC | 087547532003 |
| MPN | UNV53200 |
| Brand | Universal® |














Reviews
There are no reviews yet.