Rubber Bands, Size 32, 0.04″ Gauge, Beige, 1 lb Box, 820/Pack
Login to View Prices
1278 in stock
SKU:
UNV00132
Categories: Office, Tape, Adhesives & Fasteners
An excellent value, pound for pound-buy by the weight, and reap the savings associated with buying in bulk. High-rubber content, never less than 70%, ensures excellent elasticity and a high break point. Use them in the office, in your shop or in your kitchen. They even meet all FDA requirements for direct food contact.
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 6.75 × 0.75 in |
| Band Breaking Strength | 12 lbs |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Approximate Band Count | 820 |
| Band Gauge | 0.04" |
| Max Band Elongation | 625% |
| Max Band Elasticity | 620-720 psi |
| Band Material | 70% Rubber |
| Compliance Standards | Meets all FDA requirements for direct food contact |
| Band Color | Beige |
| Global Product Type | Standard Rubber Bands |
| Band Width | 0.13" |
| Band Length | 3" |
| Band Trade Size | 32 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Band Box Size | 1 lb |
| UPC | 087547001325 |
| MPN | UNV00132 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Rubber Bands, Size 32, 0.04″ Gauge, Beige, 1 lb Box, 820/Pack” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.