Compact and Quick Loading Dispenser for Box Sealing Tape, 3″ Core, For Rolls Up to 2″ x 60 yds, Red
Login to View Prices
This Scotch® Tape Dispenser is a heavy duty packaging tape dispenser with high quality you can expect from Scotch Brand. It has a hand brake mechanism for ease of use and control. It is easy to reload, has a 3″ core and holds tape up to 2″ wide. Dispenser only, tape not included. Use for all shipping, packaging and mailing applications at home, in the office or classroom.
Additional information
| Weight | 0.3520 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.90 × 3.10 × 3.00 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Red |
| For Tape Length | 60 yds |
| Material(s) | Powder Coated Finish |
| Global Product Type | Pistol Packing Tape Dispensers |
| For Tape Width | 2" |
| Tape Dispenser Type | Handheld |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| UPC | 021200527708 |
| MPN | DP-300-RD |
| Brand | Scotch® |













Reviews
There are no reviews yet.