Sure Start Packaging Tape, 3″ Core, 1.88″ x 54.6 yds, Clear, 6/Pack
Login to View Prices
Scotch® Sure Start Packaging Tape features technology that allows a smooth, easy unwind. Seal your boxes with less noise when in a crowded office or a quiet cubicle setting. Sure Start means the tape unwinds smoothly, from start to finish, with no slivering or splitting for frustration-free taping. The tape’s strong adhesive will keep even your heavy boxes sealed. For added utility, you can apply the crystal clear tape over shipping labels for greater shipping security.
Additional information
| Weight | 2.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.06 × 8.50 × 2.00 in |
| Tensile Strength | 42 lb/in |
| Thickness | 2.6 mil |
| Length | 54.6 yds |
| Size | 1.88" x 54.6 yds |
| Compliance Standards | Meets U.S. Postal Regulations |
| Width | 1.88" |
| Global Product Type | Packaging Tape |
| Adhesive Material | Hot Melt Synthetic Rubber |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Clear |
| Special Features | Refill Rolls-For standard 3" core dispensers. |
| Backing Material | Plastic |
| Dispenser Included | No |
| Finish | Gloss |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| UPC | 051131676718 |
| MPN | 3500-6 |
| Brand | Scotch® |
















Reviews
There are no reviews yet.