Sticky Back Hook Fastener, Velcro 0.75″ x 900″, Black
Login to View Prices
Use to attach and reattach items easily from smooth surfaces. Tape can be cut to size and paired with loop strips to suit a variety of projects. Featuring a handy dispenser box which stores neatly.
Additional information
| Weight | 0.7640 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.16 × 11.04 × 1.37 in |
| Use Environment & Rating | Indoor Light-Duty |
| Global Product Type | Hook Side Hook & Loop Fasteners |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Hook and Loop Fastener Type | Roll |
| Tape Pad Size | 0.75" x 900" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 075967909161 |
| MPN | 90916 |
| Brand | VELCRO® Brand |











Reviews
There are no reviews yet.