Canon Pixma Ts9520bk Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – Black
Login to View Prices
Canon PIXMA TS9520BK Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – Black – Copier/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Color Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Apple AirPrint, Mopria Print Service – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 200 sheets |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| PictBridge | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 10 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 15 |
| Wireless Print Technology | Mopria Print Service |
| Print Color Capability | Color |
| Product Color | Black |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.6" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 14.5" |
| Media Type | Plain Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | TS9520BK |
| Product Name | PIXMA TS9520 Wireless All-in-One Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Screen Size | 4.30" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder 20 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | TS9520BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PIXMA All-in-One Wireless Printer handles your everyday tasks with ease. With a convenient selection of wireless options, including Wi-Fi, AirPrint and Mopria Print Service, this printer balances your professional and personal needs seamlessly. The five-color, individual ink system is designed to maximize productivity by printing even when you run out of a certain color. Printer features SD memory card slot, auto document feeder (ADF), double-sided printing and 4.3" LCD touch screen. Both rear and front input trays hold up to 100 sheets of paper. Print as fast as 15 ipm in black and 10 ipm in color with a maximum resolution of 4800 x 1200 dpi for high-quality printing. First copy is out in approximately 19 seconds. Copier's ADF holds 20 sheets of plain paper or five sheets of legal-size paper. Scanner features contact image sensor and a maximum optical resolution of 1200 x 2400 dpi. Connect your device using high-speed USB, PictBridge, Wi-Fi, Ethernet, memory card slot or Bluetooth.</p> |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |


















