Hp Laserjet Pro M255dw Desktop Laser Printer – Color
Login to View Prices
HP LaserJet Pro M255dw Desktop Laser Printer – Color – 22 ppm Mono / 22 ppm Color – 600 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – 250 Sheets Input – Ethernet – Wireless LAN – Wi-Fi Direct, Apple AirPrint, HP ePrint, Mopria, Google Cloud Print – 40000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – Fast Ethernet – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 22 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 2500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 9.7" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 16.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M255dw |
| Product Name | Color LaserJet Pro M255dw |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Manufacturer Part Number | 7KW64A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multifunction printer provides high-quality color and fast two-sided print speeds for increased efficiency and performance. Save time with Smart Tasks in the HP Smart app by creating customizable shortcuts. Scan to the cloud, email and more in just a tap. Mobile print app also automates scanning tasks and lets you organize documents 50 percent faster. Get high-quality color and peak printing performance with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence (sold separately). 2.7" color touch screen makes printing, copying and scanning quick and easy. Auto-on/auto-off technology minimizes power consumption for cost-efficient performance. Security essentials help maintain privacy and control, including basic encryption and password protection. Dual-band Wi-Fi provides faster, more reliable connections for consistent operation. Color printer also includes 800 MHz processor, 256MB DDR memory, 250-sheet input tray, 100-sheet output bin and more.</p> |
| Maximum Memory Supported | 256 MB |
| Media Size | A5R – 8.27" x 5.83" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 40000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 256 MB |
| Weight (Approximate) | 32.6 lb |
Hp Laserjet Pro M255dw Desktop Laser Printer – Color
Login to View Prices
HP LaserJet Pro M255dw Desktop Laser Printer – Color – 22 ppm Mono / 22 ppm Color – 600 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – 250 Sheets Input – Ethernet – Wireless LAN – Wi-Fi Direct, Apple AirPrint, HP ePrint, Mopria, Google Cloud Print – 40000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – Fast Ethernet – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 22 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 2500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 9.7" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 16.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M255dw |
| Product Name | Color LaserJet Pro M255dw |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Manufacturer Part Number | 7KW64A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multifunction printer provides high-quality color and fast two-sided print speeds for increased efficiency and performance. Save time with Smart Tasks in the HP Smart app by creating customizable shortcuts. Scan to the cloud, email and more in just a tap. Mobile print app also automates scanning tasks and lets you organize documents 50 percent faster. Get high-quality color and peak printing performance with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence (sold separately). 2.7" color touch screen makes printing, copying and scanning quick and easy. Auto-on/auto-off technology minimizes power consumption for cost-efficient performance. Security essentials help maintain privacy and control, including basic encryption and password protection. Dual-band Wi-Fi provides faster, more reliable connections for consistent operation. Color printer also includes 800 MHz processor, 256MB DDR memory, 250-sheet input tray, 100-sheet output bin and more.</p> |
| Maximum Memory Supported | 256 MB |
| Media Size | A5R – 8.27" x 5.83" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 40000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 256 MB |
| Weight (Approximate) | 32.6 lb |
















