Hp Officejet Pro 9015e Inkjet Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
HP Officejet Pro 9015e Inkjet Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 32 ppm Mono/32 ppm Color Print – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 25000 Pages Monthly – 250 sheets Input – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Ethernet – Wireless LAN – HP Smart App, Apple AirPrint, Wi-Fi Direct, Mopria – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | CGD |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 18 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 32 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 32 |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 1500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.9" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 13.5" |
| Media Type | Matte Brochure Paper |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 9015e |
| Product Name | OfficeJet Pro 9015e All-in-One Printer |
| Product Line | Officejet Pro |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Output Tray – 60 Sheet Capacity |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 1G5L3A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>OfficeJet Pro 9015e All-in-One Printer is designed for shared home offices doing a range of print tasks, including professional color documents and even a few photos. Count on the fast print speeds up to 18 color pages per minute, automatic two-sided printing/scanning, reliable Wi-Fi connectivity and a 250-sheet input tray. Reduce interruptions with self-healing Wi-Fi that keeps you connected. Take control of print, scan, copy and fax jobs with tap-and-swipe ease, using the 2.7" color touch screen. Work fast and hands-free with the 35-page auto-feeder. Eliminate steps in repetitive tasks, using Shortcuts. For example, create editable, searchable documents scanning from your phone or printer by using Shortcuts. Multifunction printer also offers 512MB memory and 1.2 Ghz processor speed.</p> |
| Media Size | 5" x 8" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 25000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>OfficeJet Pro 9015e All-in-One Printer</li> <li>962 Setup Black Instant Ink Ready Cartridge</li> <li>962 Setup Cyan Instant Ink Ready Cartridge</li> <li>962 Setup Magenta Instant Ink Ready Cartridge</li> <li>Setup 962 Yellow Original Instant Ink Ready Cartridge</li> <li>Regulatory Flyer</li> <li>Ink Caution Flyer</li> <li>Power Cord</li> <li>Setup Poster</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 20.4 lb |















