Hp Laserjet Pro M283fdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
HP LaserJet Pro M283fdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 21 ppm Mono/21 ppm Color Print – 600 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 40000 Pages Monthly – 251 sheets Input – Color Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Monochrome Fax – Gigabit Ethernet – Wireless LAN – HP ePrint, Wi-Fi Direct, Mopria, Apple AirPrint, Google Cloud Print – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Monochrome |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | CGD |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 5 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 5 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 21 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 21 |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 2500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 13.2" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 16.6" |
| Media Type | Card Stock |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | M283 |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M283fdw |
| Product Name | Color LaserJet Pro MFP M283fdw |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Manual Feed Slot – 1 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | 7KW75A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multifunction printer with fax provides high-quality color and fast two-sided print speeds for increased efficiency and performance. Save time with Smart Tasks in the HP Smart app by creating customizable shortcuts. Scan to the cloud, email and more in just a tap. Mobile print app also automates scanning tasks and lets you organize documents 50 percent faster. Get high-quality color and peak printing performance with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence (sold separately). 2.7" color touch screen makes printing, copying and scanning quick and easy. Auto-on/auto-off technology minimizes power consumption for cost-efficient performance. Security essentials help maintain privacy and control, including basic encryption and password protection. Dual-band Wi-Fi provides faster, more reliable connections for consistent operation. Color printer also includes 256MB DDR memory, 250-sheet input tray, 100-sheet output bin and more.</p> |
| Media Size | A5R – 8.27" x 5.83" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 40000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Number Of Users | 10 |
| Weight (Approximate) | 41.2 lb |
Hp Laserjet Pro M283fdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
HP LaserJet Pro M283fdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 21 ppm Mono/21 ppm Color Print – 600 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 40000 Pages Monthly – 251 sheets Input – Color Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Monochrome Fax – Gigabit Ethernet – Wireless LAN – HP ePrint, Wi-Fi Direct, Mopria, Apple AirPrint, Google Cloud Print – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Monochrome |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | CGD |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 5 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 5 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 21 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 21 |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 2500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 13.2" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 16.6" |
| Media Type | Card Stock |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | M283 |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M283fdw |
| Product Name | Color LaserJet Pro MFP M283fdw |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Manual Feed Slot – 1 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | 7KW75A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multifunction printer with fax provides high-quality color and fast two-sided print speeds for increased efficiency and performance. Save time with Smart Tasks in the HP Smart app by creating customizable shortcuts. Scan to the cloud, email and more in just a tap. Mobile print app also automates scanning tasks and lets you organize documents 50 percent faster. Get high-quality color and peak printing performance with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence (sold separately). 2.7" color touch screen makes printing, copying and scanning quick and easy. Auto-on/auto-off technology minimizes power consumption for cost-efficient performance. Security essentials help maintain privacy and control, including basic encryption and password protection. Dual-band Wi-Fi provides faster, more reliable connections for consistent operation. Color printer also includes 256MB DDR memory, 250-sheet input tray, 100-sheet output bin and more.</p> |
| Media Size | A5R – 8.27" x 5.83" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 40000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Number Of Users | 10 |
| Weight (Approximate) | 41.2 lb |











