Basic Strength Duct Tape, 3″ Core, 1.88″ x 30 yds, Silver
Login to View Prices
The Original Duck Tape® Brand Duct Tape is the classic tool for temporary repairs and everyday fixes. Featuring better adhesion, this easy-to-tear workbench favorite is great for holding, seaming, sealing and bundling. Its strength and conformability makes this tape ideal for those difficult DIY projects that involve corners, bends and curves. With its wide variety of uses around the home, office or construction site, Original grade tape is the perfect tool to have on hand.
Additional information
| Weight | 0.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.80 × 4.30 × 4.30 in |
| Color Family | Silver |
| Width | 1.88" |
| Grade | Economy |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Silver |
| Size | 1.88" x 30 yds |
| Length | 30 yds |
| Dispenser Included | No |
| Tensile Strength | 20 lb/in |
| Backing Material | Polyethylene-Coated Cloth |
| Global Product Type | Duct Tape |
| Special Features | Basic Strength |
| Thickness | 5.5 mil |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| UPC | 075353036570 |
| MPN | 1154019 |
| Brand | Duck® |












Reviews
There are no reviews yet.