Bare Eco-Forward Recycled Content PCF Paper Hot Cups, 10 oz, Green/White/Beige, 1,000/Carton
Login to View Prices
Out of stock
The first-ever FDA compliant PCF paper cups. Dart Bare by Solo Eco-Forward hot cups feature paper material that has completed its life cycle as a consumer item and would otherwise end up in a landfill. These hot cups are made of post-consumer materials and still meet your high standards of product quality. Features environmental Bare by SOLO design and common lid fit.
Additional information
| Weight | 22.6930 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 17.13 × 13.81 in |
| Theme | Bare |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Special Features | ProPlanet SealThis product earns Dart's ProPlanet Seal because it contains at least 10% post-consumer recycled content. |
| Interior Volume Capacity | 10 oz |
| Color(s) | Green/White/Beige |
| Material(s) | Single-Sided Poly Paper with Post Consumer Fiber (SSP PCF) |
| Green Information | Contains a minimum of 10% post-consumer recycled fiber. |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. May be recycled if you have access to a recycler that accepts paper cups. Such facilities may not exist in your area. |
| Compliance Standards | ProPlanet Seal |
| Color Family | Multicolor |
| Cup Type | Hot Cup |
| Global Product Type | Hot Drink Cups |
| For Use With | TL31B2-0004, TL31R2-0007, LB3101-00007 |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165087918 |
| MPN | 370RC-J8484 |
| Brand | SOLO® |

















Reviews
There are no reviews yet.