Conex ClearPro Plastic Cold Cups, 12 oz, Clear, 50/Sleeve, 20 Sleeves/Carton
Login to View Prices
19 in stock
SKU:
SCC12PX
Categories: Cups & Lids, Food Service
These polypropylene cups are made of durable, crack-resistant plastic. The sturdy base helps prevent spillage and the cup fits easily in a car cup holder. They are strong enough for both dining in and taking beverages on-the-go.
Additional information
| Weight | 22.4480 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.94 × 16.06 × 13.81 in |
| Material(s) | Polypropylene (PP) |
| Cup Type | Cold Cup |
| Global Product Type | Cold Drink Cups |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| For Use With | 626TS, 626TP, 626NSL, DLR626, DNR626, DLW626, PF35C1, PF35C2 |
| Interior Volume Capacity | 12 oz |
| Material Type | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594308899 |
| MPN | 12PX |
| Brand | Dart® |
Be the first to review “Conex ClearPro Plastic Cold Cups, 12 oz, Clear, 50/Sleeve, 20 Sleeves/Carton” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.