RK Ribbed Cold Drink Cups, 10 oz, Plastic, Clear, 100/Sleeve, 25 Sleeves/Carton
Login to View Prices
265 in stock
SKU:
FABRK10
Categories: Cups & Lids, Food Service
Lightweight plastic cups feature attractive, strength-enhancing sidewall ribbing. Embossed capacity marks enable quick, accurate and consistent fountain filling. Printable surface provides opportunities for custom branding and fill identification. High-quality polystyrene construction eliminates the potential for flavor and odor transfer. Smooth-rolled rims accommodate lid-free sipping. Leak-resistant, snap-tight lids (sold separately, unless otherwise noted).
Additional information
| Weight | 35.4750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.13 × 16.25 × 16.25 in |
| Cup Type | Cold Cup |
| Global Product Type | Cold Drink Cups |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Interior Volume Capacity | 10 oz |
| Material(s) | Polystyrene (PS) |
| Material Type | Plastic |
| For Use With | 9508026 |
| Special Features | Horizontal Sidewall Ribbing |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 049202008544 |
| MPN | 9508026 |
| Brand | Fabri-Kal® |
Be the first to review “RK Ribbed Cold Drink Cups, 10 oz, Plastic, Clear, 100/Sleeve, 25 Sleeves/Carton” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.