Ampad Gold Fibre Graph Pad – 50 Sheets – Both Side Ruling Surface – 16 lb Basis Weight – Letter – 8 1/2″ x 11″8.5″ x 11.8″ – Canary Paper – Heavyweight, Chipboard Backing, Mediumweight, Pinhole Perforated, Watermarked, Smooth – 1 / Pad
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Color | Canary |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Back Ruling Type | Quad Ruled |
| Number Of Back Horizontal Squ | 4 |
| Number Of Back Vertical Squar | 4 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Smooth |
| Length | 11.8" |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Gold Fibre Graph Pad |
| Product Line | Gold Fibre |
| Manufacturer Part Number | 22143 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quadrille pad contains medium-weight, 15 lb. paper. Printed with 4 squares per inch on both sides. Ideal for drafting, plotting and scale drawings. Pad contains 50 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Pad |











