3-pack of hand straps. Made of leather and Hypalon, this adjustable hand strap provides comfort to support a wide range of hand sizes whiles resisting wear in rugged environments. The hand strap also provides a loop tether point for the optional stylus. Plastic clip latches into terminal for easy insertion and remova
- Improves the ergonomics by enabling you to grasp the device firmly
- black color gives a classy look and complements to the device
Additional information
| Weight | 3.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.50 × 0.80 in |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Type | Hand Strap |
| TAA Compliant | No |
| Compatibility | Zebra TC70, TC70X, TC72, TC75, TC75X, TC77 |
| Product Material | Leather,Hypalon,Plastic |
| Length | 5.5" |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | SG-TC7X-HSTR2-03 |
| Brand | Zebra |












Reviews
There are no reviews yet.