Wall-Safe Tape with Dispenser, 1″ Core, 0.75″ x 50 ft, Clear, 2/Pack
Login to View Prices
1423 in stock
Photos are precious. Art is precious. So is your paint and drywall. Display the things you love without ruining your walls with Scotch® Wall Safe Tape. There isn’t another adhesive like it. Easy to use, strong and safe tape. Firmly holds kid’s artwork, decorations, reminders. But when it’s time for Wall Safe tape to come off, it comes off easily. No residue. No rips. No wall repairs. The unique Scotch™ Brand dispenser is included, so you get the Wall Safe tape you need with no snags, no waste, no problems. Scotch® Wall Safe Tape. Perfect for your walls. For your displays. For you.Package Includes: (2) Dispensers
Additional information
| Weight | 0.1100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.80 × 3.71 × 1.03 in |
| Length | 50 ft |
| Dispenser Included | Yes |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size | 0.75" x 50 ft |
| Color Family | Clear |
| Finish | Matte |
| Backing Material | Plastic |
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Core Size | 1" |
| Width | 0.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Special Features | In Handheld Dispenser |
| Package Includes | (2) Dispensers |
| UPC | 068060501721 |
| MPN | 183-DM2 |
| Brand | Scotch® |




















Reviews
There are no reviews yet.