VZ27EHF LCD Gaming Monitor, 27″ Widescreen, IPS Panel, 1920 Pixels x 1080 Pixels
Login to View Prices
490 in stock
This eye-care gaming monitor features a 27″ IPS panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing an ultra slim profile, which measures a mere 0.26″ at its thinnest point, and vivid image quality. With a fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for a smooth experience, the monitor also features TUV Rheinland Flicker-Free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.Package Includes: HDMI Cable; Power Adapter; Power Cord; Quick Start Guide; Warranty Card
Additional information
| Weight | 11.1740 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.49 × 20.59 × 4.80 in |
| Response Time | 2 ms |
| Ship Class Code | H |
| Diagonal Monitor Size | 27" |
| Display Type | LCD |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Resolution | 1920 Pixels x 1080 Pixels |
| Power Input | AC 100-240 V |
| Color(s) | 16.7 M |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Compliance Standards | EPEAT Bronze |
| Screen Dimensions (W x H) | 24.11 x 17.07 |
| Panel Type | IPS |
| Global Product Type | LCD Monitors |
| Digital Input | HDMI |
| Package Includes | Warranty Card |
| Frame Refresh Rate | 100 Hz |
| Viewing Angle | 178° |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 197105194281 |
| MPN | 90LM07B0-B014B0 |
| Brand | ASUS |

















Reviews
There are no reviews yet.