imagePROGRAF TZ-Series Z36 Scanner, Scans Up to 36″ Wide, 1200 dpi Optical Resolution
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
CNM1691B116AA
Categories: Computer Hardware & Accessories, Technology
The lightweight and compact Z36 scanner incorporates a SingleSensor Technology Assembly, which helps provide consistent and better color accuracy with more detail in the shadows and highlights than a staggered CIS array scanner. The TZ-30000 MFP Z36 was built with production, efficiency and versatility in mind with a System Controller that has an all new intuitive GUI design.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 75.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.00 × 17.00 × 19.50 in |
| Connector/Port/Interface | USB 3.0 |
| Operating System Compatibil | Windows® 10 |
| Scan Speed (Black) | 13 ips |
| Global Product Type | Large Format Scanners |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Bit Depth | 24-bit |
| Grayscale Bit Depth | 8-bit |
| Automatic Duplexing | Yes |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| For Use With | Canon® imagePROGRAF TZ 30000 |
| Scan Size (W x H) | 36" Wide |
| Scan Speed (Color) | 3 ips |
| Ship Class Code | S |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 660685226708 |
| MPN | 1691B116AA |
| Brand | Canon® |
Be the first to review “imagePROGRAF TZ-Series Z36 Scanner, Scans Up to 36″ Wide, 1200 dpi Optical Resolution” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.