Expression 13000XL Archival Scanner, Scans Up to 12.2″ x 17.2″, 4800 dpi Optical Resolution
Login to View Prices
Out of stock
Take large-format photo and graphics scanning to a new level with the Epson Expression® 13000XL. Engineered for demanding applications such as photo archiving and graphic arts, this powerful scanner uses the latest technology to truly capture your originals—a 2400 x 4800 dpi resolution and optical density of 3.8 Dmax allow for clean, sharp images; additionally, Epson MatrixCCD® and ReadyScan® LED technologies plus 48-bit color depth deliver brilliant, vibrant colors with incredible accuracy. The Epson Expression 13000XL brings exceptional versatility to the table, accommodating reflective and other media types up to 12.2″ x 17.2″. Add on Epson’s optional Transparency Unit (sold separately) to easily scan film and other transparent materials up to 12″ x 16.5″. One-touch color restoration using Easy Photo Fix® technology, batch scanning, and powerful LaserSoft Imaging SilverFast AI scanning and image processing software help enhance your productivity and expand the limits of what a professional scanner can do.Package Includes: Hi-Speed USB 2.0 Cable; LaserSoft Imaging SilverFast AI Software; Power Cable; Start Here PosterNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 41.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.60 × 24.10 × 11.60 in |
| Ship Class Code | H |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Connector/Port/Interface | USB 2.0 |
| Automatic Duplexing | No |
| Color Bit Depth | 48-bit |
| Grayscale Bit Depth | 16-bit |
| Scan Size (W x H) | 12.2" x 17.2" |
| Optical Resolution | 4800 dpi |
| Global Product Type | Flatbed Scanners |
| Operating System Compatibil | Windows® 7, 8, 8.1 10, 11 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Package Includes | Start Here Poster |
| UPC | 010343978454 |
| MPN | B11B257201 |
| Brand | Epson® |
















Reviews
There are no reviews yet.