ViewSonic 135″ All-in-One Direct View LED Display, 1920 x 1080 Resolution, 600-nit Brightness, Portrait Orientation, Picture-in-Picture
Login to View Prices
1 in stock
The ViewSonic® LDP135-151 All-in-One Direct View LED Display is a premium 135″ larger-than-life digital screen that delivers an incredible audio-visual experience for any high-end corporate lobby, boardroom or conference room. Featuring a 120% Rec. 709 wide color gamut, lightning-fast 4,440Hz refresh rate, and a peak brightness of 600 nits, this display delivers true-to-life color and extraordinary detail for every video, presentation and lecture. The display is also equipped with Harman Kardon speakers, 4K/HDR/HLG support and PIP/PBP display modes for immersive content delivery. At 25mm slim and lined with a 5mm frameless edge, the sleek LDP135-151 exudes sophistication and elegance in any modern setting.
- ALL-IN-ONE SOLUTION: From the LED tiles, power supply, and control system, everything works seamlessly together and included in the box.
- ULTRA-SLIM & BEZEL FREE DESIGN: Only 25mm slim display and 5mm frameless bezel
- VERSATILE INSTALLATION ORIENTATION: Install in either portrait or landscape mode
- DETACHABLE CONTROL BOX: Input/Output control box can be hidden for a more seamless installation
- SUPER-SIZED VIDEO WALLS: Two of these displays can be easily installed side-by-side to form an ultra-wide 32:9 video wall
- WIRELESS CASTING: Pre-installed ViewBoard® Cast enables content to be streamed from devices, whether one-to-one or many-to-one
- MULTIPLE CONTENT IN A SINGLE SCREEN: Up to 4 inputs Picture-by-Picture and Picture-in-Picture
- PEACE OF MIND: Industry-leading 3-year standard warranty with optional extensions and robust support services
Additional information
| Weight | 265.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.00 × 118.50 × 71.10 in |
| Number of HDMI Inputs | 6 |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
| Product Model | LDP135-151 |
| Package Contents | <ul> <li>LDP135-151 – 135" Display, 1920 x 1080 Resolution, 600-nit Brightness</li> <li>Power Cord</li> <li>Remote Control</li> <li>QSG</li> <li>1 x Maintenance Tool (LD-MK-001)</li> <li>1 x LAN Cable (Cat 5A) </li> <li>1 x IR Extender Cable </li> <li>2 x Spare Modules (LED PCB)</li> </ul> |
| High Dynamic Range (HDR) Ty | HLG |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Serial | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Display Screen Type | LCD |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| USB | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Application/Usage | Conference Room,Corporate,Boardroom,Lobby |
| Brightness | 600 Nit |
| Screen Size | 135" |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Processor Manufacturer | MediaTek |
| Processor Model | MTK9669 |
| HDMI | Yes |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Website Addres | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Ethernet | Yes |
| Scan Format | 1080p |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Environmental Certification | RoHS |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Type | Digital Signage Display |
| UPC | 0 |
| MPN | LDP135-151 |
| Brand | ViewSonic |



























Reviews
There are no reviews yet.