50″ Professional 4K display ideal for business and education applications
Key features
- Easy to connect peripherals (camera/speaker) directly to display
- Increased input type and number of available inputs
- Function slot for increased functionality
- Higher visibility due brightness typically found on higher end products
- Installation flexibility – portrait and tilt supported
- Digital Signage Display – Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- Features 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
- 49.5″ Signage Display – Designed for unwavering quality and dazzling picture clarity
Additional information
| Weight | 35.2700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.60 × 44.40 × 25.60 in |
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Panasonic |
| Product Model | TH-50EQ2W |
| Product Series | EQ2 |
| Screen Size | 49.5" |
| Brightness | 500 Nit |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Scan Format | 2160p |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Display Screen Type | LCD |
| Bezel Width (Right) | 0.59" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.59" |
| Bezel Width (Left) | 0.59" |
| Bezel Width (Top) | 0.59" |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Input Voltage | 230 V AC,120 V AC |
| UPC | 0 |
| MPN | TH-50EQ2W |
| Brand | Panasonic |























Reviews
There are no reviews yet.