Sharp PNME502 50″ Ultra High-Definition Commercial Display
Login to View Prices
13 in stock
Create pixel-perfect imagery at a cost-conscious price point with the new fully commercial SHARP PNME Series large format displays. The PNME series gives customers a reliable, high-haze, mainstream display to fit their digital signage needs. The flexible Android 13-powered system-on-chip platform allows for high-end media playback via USB or internal storage and the ability to install separate APKs if a third-party application needs to be installed. On top of this, the updated OSD design includes new and legacy functionality within a brand new aesthetically appealing and stylistic approach.
- Digital Signage Display – Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Cortex A55 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840×2160 Display – Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
- Direct LED backlighting technology enabled for a bright and sharp display
- 50″ Signage Display – Designed for unwavering quality and dazzling picture clarity
Additional information
| Weight | 25.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.40 × 44.00 × 25.20 in |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Product Line | MultiSync |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Product Model | PNME502 |
| Package Contents | <ul><li> PNME502 50" Ultra High-Definition Commercial Display</li><li> 3m Power Cord</li><li> 2.0m HDMI cable</li><li> IR Remote Control</li><li> Batteries</li><li> AAA Batteries</li></ul> |
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Maximum Operating Temperatu | 122°F (50°C) |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 3 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Product Series | PNME |
| Bezel Width (Bottom) | 0.39" |
| Screen Size | 50" |
| Processor Type | Cortex A55 |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Serial | Yes |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Number of Screens | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Application/Usage | Commercial |
| Display Screen Type | LCD |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| USB | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Bezel Width (Left) | 0.39" |
| Bezel Width (Top) | 0.39" |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Scan Format | 2160p |
| Bezel Width (Right) | 0.39" |
| Brightness | 450 Nit |
| HDMI | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Memory | 4 GB |
| Ethernet | Yes |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Operating System | Android 13 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Energy Star | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Mount Type | Wall Mountable,Table Mount |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Minimum Operating Temperatu | 32°F (0°C) |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| High Dynamic Range (HDR) Ty | PQ,HLG,HDR10 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Product Type | Digital Signage Display |
| UPC | 0 |
| MPN | PN-ME502 |
| Brand | Sharp |























Reviews
There are no reviews yet.