Vegan Leather Desk Pads, 36″ x 17″, Brown
Login to View Prices
578 in stock
SKU:
SMD64827
Categories: Desktop Tools & Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Crafted from premium vegan leather and faux suede, this desk pad embodies sophistication. Its sturdy design protects against keyboard scratches and water marks, while its sleek surface offers elegance and optimal writing comfort. It also doubles as a reliable mouse pad, boosting productivity and organization. With its durable structure, it seamlessly merges quality and utility for a professional looking space. Place it on any surface to transform your working environment.
Additional information
| Weight | 1.0100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.36 × 2.48 × 2.48 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Depth | 17" |
| Material(s) | (33%) Faux Suede |
| Backing Material | Faux Suede |
| Global Product Type | Blotters |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Shape | Rectangular |
| Width | 36" |
| Height | 0.07" |
| Base Color | Brown |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086486648271 |
| MPN | 64827 |
| Brand | Smead |
Be the first to review “Vegan Leather Desk Pads, 36″ x 17″, Brown” Cancel reply




















Reviews
There are no reviews yet.