Desktop Aluminum Stapler, 25-Sheet Capacity, Red
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
TUD24418162
Categories: Desktop Tools & Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Load staples and bind paperwork with this stapler. The built-in low staple indicator lets you monitor supply, while the sliding anvil offers two ways of getting the job done. A front-loading tray easily opens at the push of a button for seamless operation.
Additional information
| Weight | 0.6750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 4.40 × 1.90 in |
| Global Product Type | Compact Desktop Staplers |
| Staple Loading | Front |
| Staple Capacity | Half Strip (105 Staples) |
| Tacking | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Aluminum |
| Color(s) | Red |
| Leg Size | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Power Source(s) | Manual |
| High Capacity Stapling | No |
| Color Family | Red |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Sheet Capacity | 25 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 718103365840 |
| MPN | TR58101 |
| Brand | TRU RED™ |
Be the first to review “Desktop Aluminum Stapler, 25-Sheet Capacity, Red” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.