Multi-Purpose Personal Trimmer, 10 Sheets, 12″ Cut Length, Plastic Base, 6.38 x 12
Login to View Prices
330 in stock
SKU:
ACM15804
Categories: Desktop Tools & Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Ideal for trimming photos, paper and card-stock just about anywhere. Comes with two spring loaded blades for ease of use. Translucent guard for added safety. Grid measurements for accurate cutting.
Additional information
| Weight | 0.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.63 × 6.38 × 1.25 in |
| Base Width | 6.38" |
| Replacement Blades | Westcott® 16697 |
| Base Length | 12" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Trimmer Boards Cut Length | 12" |
| Global Product Type | Personal Paper Trimmer Boards |
| Trimmer Board Type | Personal Paper Trimmer |
| Base Material | Plastic |
| Sheet Capacity | 10 |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577158047 |
| MPN | 15804 |
| Brand | Westcott® |
Be the first to review “Multi-Purpose Personal Trimmer, 10 Sheets, 12″ Cut Length, Plastic Base, 6.38 x 12” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.