Desktop Plastic Full Strip Stapler, 20-Sheet Capacity, Black
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
TUD24418181
Categories: Desktop Tools & Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Keep your desk well equipped with this convenient stapler. The rubberized anti-skid base keeps stapler firmly in place to make large jobs more manageable. A low-level indicator makes it easy to see when you need replacement staples. This stapler opens flat to make tacking jobs easier.
Additional information
| Weight | 0.5100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.11 × 2.20 × 1.40 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Leg Size | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Staple Loading | Top |
| Power Source(s) | Manual |
| High Capacity Stapling | No |
| Tacking | Yes |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Sheet Capacity | 20 |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Global Product Type | Full-Size Desktop Staplers |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 718103365369 |
| MPN | TR58082 |
| Brand | TRU RED™ |
Be the first to review “Desktop Plastic Full Strip Stapler, 20-Sheet Capacity, Black” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.