Universal Folio with Integrated Bluetooth Keyboard for Tablets, Black
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
LOG920008334
Categories: Mobile Devices and Accessories, Technology
Transform your tablet into a versatile, efficient work tool with this Logitech® universal folio. The slim yet sturdy hard sleeve protects your tablet from bumps, scratches and other damage and opens up to reveal a convenient wireless keyboard complete with shortcut keys for easy control. The sturdy design props up your tablet at an easy-to-read angle for a more ergonomic experience. It features an innovative stretchy corner system to securely anchor almost any tablet in place while still allowing you to easily remove it.
Additional information
| Weight | 1.3700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.29 × 1.46 × 11.26 in |
| Ship Class Code | J |
| Accessory Type | Keyboard Folio |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Polypropylene |
| Color(s) | Black |
| Global Product Type | Mobile Device Case/Keyboard/Stand Hybrids |
| Connector/Port/Interface | Bluetooth® 3.0 |
| For Use With | 9" to 10" Tablets |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 097855127389 |
| MPN | 920-008334 |
| Brand | Logitech® |
Be the first to review “Universal Folio with Integrated Bluetooth Keyboard for Tablets, Black” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.