Urban Universal Tablet Case, Fits 8.5″ to 11″ Tablets, Black
Login to View Prices
33 in stock
SKU:
USLUBN2214
Categories: Mobile Devices and Accessories, Technology
UNIVERSAL FIT technology gives you the flexibility to use one case for countless brands and models of tablets. Tensioned clips designed to securely hold virtually all brands of tablets. Adjust to multiple viewing angles. Magnetic strap ensures case stays closed.
Additional information
| Weight | 0.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.75 × 1.13 × 0.79 in |
| Accessory Type | Tablet Case |
| Global Product Type | Tablet Cases |
| Ship Class Code | J |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| For Use With | 8.5" to 11" Tablets |
| Material(s) | Polyester |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 030918009048 |
| MPN | UBN221-4 |
| Brand | Solo |
Be the first to review “Urban Universal Tablet Case, Fits 8.5″ to 11″ Tablets, Black” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.