UCreate Poly Cover Sketch Book
Login to View Prices
UCreate Poly Cover Sketch Book
UCreate Poly Cover Sketch Book – 75 Sheets – Spiral – 70 lb Basis Weight – 12″ x 9″ – 12″ x 9″ – BlackPolyurethane Cover – Heavyweight, Acid-free Paper, Durable Cover, Perforated – 1 Each
Additional information
| Weight | 1.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.00 × 0.75 in |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Sheet Basis Weight (lb) | 43 lb Cover |
| Global Product Type | Drawing & Design Notebooks |
| Back-Cover Material | Poly Vinyl |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 12 x 9 |
| Book-Spine Length | 12" |
| Front-Cover Material | Poly Vinyl |
| Pocket-Sized Indicator | No |
| Book Width | 9" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Sheet Rule/Format Type | Unruled |
| Dated/Undated | Undated |
| Book-Binding Edge | Side |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| For Use With | All Dry Media Drawing & Sketching Instruments |
| Book-Binding Details | Coil-Lock Spiral Wire |
| Sheets per Book/Journal | 75 |
| Sheet Perforation Details | Perforated |
| Sheet Color | White |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Cover Color | Black |
| UPC | 045173370888 |
| MPN | PCAR37088 |
| Brand | Pacon® |
| product-type | Sketch Book |
| sheet-size | 12" x 9" |
| cover-material | Polyurethane |
| basis-weight | 70 lb |
| number-of-sheets | 75 |
| country-of-origin | India |
| binding-type | Spiral |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| width | 12" |
| depth | 9" |
| brand-name | UCreate |
| features | Perforated |
| product-name | Poly Cover Sketch Book |
| manufacturer-part-number | PCAR37088 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>This Premium Sketchbook is perfect for drawing and sketching with dry media. Durable, polyurethane cover and back outlast tough conditions for optimum use. Book contains 75 sheets of heavyweight, acid-free drawing paper. Spiral binding lies flat for comfortable use. Remove perforated sheets to display your artwork.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.