Tru-Ray Construction Paper
Login to View Prices
Tru-Ray Construction Paper
Tru-Ray Construction Paper – Art Project, Craft Project – 12″ Width x 18″ Length – 76 lb Basis Weight – 50 / Pack – Assorted – Fiber, Sulphite
Additional information
| Weight | 1.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 12.00 × 0.38 in |
| Paper Basis Weight (lb) | 70 lb Text |
| Paper Finish | Matte |
| Sheets Per Unit | 50 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Global Product Type | Art Paper Sheets |
| Sheet/Roll Size | 12 x 18 |
| Paper/Media Color(s) | Assorted Skin Tone Colors |
| Brightness Rating (US) | 80 |
| Paper/Media Color Assortmen | Warm Brown |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 045173029502 |
| MPN | P102950 |
| Brand | Pacon® |
| product-type | Construction Paper |
| environmentally-friendly | Yes |
| basis-weight | 76 lb |
| product-color | Assorted |
| color-family | Assorted Colors |
| product-material | Sulphite |
| country-of-origin | United States |
| recycled | Yes |
| recycled-content | 50% Fiber |
| assembly-required | No |
| width | 12" |
| brand-name | Tru-Ray |
| features | Durable |
| length | 18" |
| product-name | Construction Paper |
| application-usage | Craft Project |
| manufacturer-part-number | P102950 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Tru-Ray Construction Paper is perfect for any arts and crafts project. This heavyweight, 100 percent vat-dyed sulphite paper is made with longer, stronger fibers for extra durability. This paper is tough enough to take scoring, folding and curling without cracking and tearing. The superior fade-resistance of the paper keeps your projects brighter longer. Tru-Ray Construction Paper is acid-free and recyclable.</p> |
| packaged-quantity | 50 / Pack |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.