Crayola Construction Paper Crayons
Login to View Prices
Crayola Construction Paper Crayons
Crayola Construction Paper Crayons – Art, Paper, Cardboard – Recommended For 3+ Year3.60″ Length – 24 / Pack – Assorted – Paper
Additional information
| Weight | 0.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.06 × 2.81 × 4.50 in |
| Color Assortment | Yellow Orange |
| Color(s) | Assorted |
| Age Recommendation | Ages 3 and Up |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Applicable Material | Paper |
| Global Product Type | Wax Crayons |
| Colored Material Type | Wax |
| Crayon Size | 3.5" x 0.5" |
| Temp. Range | Melting Point 140° F |
| Width | 0.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071662034634 |
| MPN | 523463 |
| Brand | Crayola® |
| product-type | Craft Paper |
| product-color | Assorted |
| color-family | Assorted Colors |
| product-material | Paper |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| recommended-age | 3+ Year |
| brand-name | Crayola |
| features | Non-toxic |
| length | 3.60" |
| manufacturer | Crayola, LLC |
| product-name | Construction Paper Crayons |
| application-usage | Cardboard |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Make your artwork pop on any background with Crayola Bold And Bright Construction Paper Crayons. These crayons are formulated to lay down creamy, vivid color that stands out against thick media like construction paper or card stock.</p><p><br></p> |
| packaged-quantity | 24 / Pack |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.