Crayola Colors of Kindness Crayons, 24 Count
Login to View Prices
Crayola Colors of Kindness Crayons, 24 Count
Crayola Colors of Kindness Crayons, 24 Count – 3.6″ Length – Assorted – 24 / Pack – Regular – For Adult/Child
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute11Name | |
| Attribute12Name | <p>Spread the love with Colors of Kindness Crayons. Packaged in an adorable, flip-top crayon box, this crayon set includes 24 Crayola Crayons with four new colors and special-edition words of kindness printed on each crayon, such as Slice of Nice (melon). Peace of Mind (Cool Mint) and Heart to Heart (mauvelous). Each one is double-wrapped for added strength and durability. Crayons are safe and nontoxic for beginner child artists and made for children ages 3 and up.</p> |
| Attribute13Name | 24 / Pack |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute1Name | Crayon |
| Attribute2Name | Multi |
| Brand Name | Crayola |
| Assembly Required | No |
| Attribute3Name | United States |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | Crayola, LLC |
| product-type | Crayon |
| age-group | Adult/Child |
| product-color | Assorted |
| color-family | Assorted Colors |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| recommended-age | 3+ |
| features | Durable |
| length | 3.6" |
| manufacturer | Crayola, LLC |
| product-name | Colors of Kindness Crayons, 24 Count |
| manufacturer-part-number | 520130 |
| marketing-information | <table><tbody><tr><td data-row="1">Spread a positive message with the Crayola Colors Of Kindness Crayons. These crayons encourage young ones to keep a positive attitude, and they're double-wrapped for lasting strength and durability.</td></tr></tbody></table> |
| packaged-quantity | 24 / Pack |
| size | Regular |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.