Tru-Ray Construction Paper
Login to View Prices
Tru-Ray Construction Paper
Tru-Ray Construction Paper – Construction, Art Project, Craft Project – 9″ Width x 12″ Length – 150 / Pack – Festive Green, Turquoise, Brilliant Lime, Violet, Holiday Green, Sky Blue, Royal Blue, Purple, Atomic Blue, Blue – Sulphite
Additional information
| Weight | 2.7150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.10 × 1.10 in |
| Paper Finish | Smooth |
| Paper/Media Color Assortmen | Turquoise, Violet |
| Paper/Media Color(s) | Cool Assorted Colors |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Global Product Type | Art Paper Sheets |
| Sheet/Roll Size | 9 x 12 |
| Paper Basis Weight (lb) | 76 lb Text |
| Color Family | Multicolor |
| Sheets Per Unit | 150 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 045173066873 |
| MPN | P6687 |
| Brand | Pacon® |
| product-type | Construction Paper |
| product-color | Blue |
| product-material | Sulphite |
| recycled | Yes |
| width | 9" |
| brand-name | Tru-Ray |
| features | Recyclable |
| length | 12" |
| manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| product-name | Construction Paper |
| application-usage | Craft Project |
| manufacturer-part-number | P6687 |
| manufacturer-website-address | |
| packaged-quantity | 150 / Pack |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.