Two-Pocket Binder-Insertable Pencil Pouch with Mesh Front, 2 Compartments, 3-Hole Punched, 11″ x 9″, Black, 6/Pack
Login to View Prices
68 in stock
SKU:
LEO76356
Categories: Book Bags & Supply Cases, SCHOOL SUPPLIES
Double-pocket pencil pouch has a mesh front for easy viewing. Fits easily into a three-ring binder and has reinforced grommet holes. Durable construction for long lasting use.
Additional information
| Weight | 0.9400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 11.00 × 1.00 in |
| Material(s) | Nylon |
| Number of Compartments | 2 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Punched/Unpunched | 3-Hole Punched |
| Material Type | Fabric |
| Color(s) | Black |
| Global Product Type | Binder-Insertable Pencil Pouches |
| Case/Pouch Closure Type | Zipper |
| Carrying Handle | No |
| Height | 9" |
| Checkpoint Friendly | No |
| Color Family | Black |
| Width | 11" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 026487763566 |
| MPN | 76356 |
| Brand | Charles Leonard® |
Be the first to review “Two-Pocket Binder-Insertable Pencil Pouch with Mesh Front, 2 Compartments, 3-Hole Punched, 11″ x 9″, Black, 6/Pack” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.