Tectonic PFT Backpack, Fits Devices Up to 17″, Ballistic Nylon, 13 x 9 x 19, Black/Red
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
SML515311073
Categories: Book Bags & Supply Cases, SCHOOL SUPPLIES
Backpack has an adjustable laptop protection system that can be adjusted to perfectly fit a 13″ to 17″ laptop. Separate tablet/iPad® pocket, over the ear headphone pocket. Includes a SmartStrap™ that slides over the upright handles of wheeled luggage for easy mobility.
Additional information
| Weight | 3.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 13.00 × 9.00 in |
| Inner Depth | 7" |
| Ship Class Code | J |
| Height | 19" |
| Global Product Type | Backpacks |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Maximum Device Size | 17" |
| Material(s) | Ballistic Nylon |
| Width | 13" |
| Closure Type | Zipper |
| Wheels | No |
| Telescoping Handle | No |
| Carrying Handle | Yes |
| Inner Width | 8.5" |
| Inner Height | 18.5" |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| For Use With | Laptops |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Number of Compartments | 12 |
| Color(s) | Black/Red |
| Depth | 9" |
| Color Family | Black |
| Lining | Neoprene/Nylon Foam |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043202542701 |
| MPN | 51531-1073 |
| Brand | Samsonite® |
Be the first to review “Tectonic PFT Backpack, Fits Devices Up to 17″, Ballistic Nylon, 13 x 9 x 19, Black/Red” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.