Sterling Slim Briefcase, Fits Devices Up to 15.6″, Polyester, 3 x 3 x 11.75, Gray
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
SWZEXB1068SMGRY
Categories: Book Bags & Supply Cases, SCHOOL SUPPLIES
The executive briefcase is lightweight yet rugged, and is perfect for carrying around a 15.6″ laptop and enough for all business needs. The briefcase allows you to keep your vital information, secure.
Additional information
| Weight | 1.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.50 × 12.00 × 2.00 in |
| Height | 11.75" |
| Ship Class Code | J |
| Length | 15.5" |
| Maximum Device Size | 15.6" |
| Depth | 3" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Number of Compartments | 3 |
| Closure Type | Zipper |
| Wheels | No |
| Locking (Yes/No) | No |
| Telescoping Handle | No |
| Carrying Handle | Yes |
| Global Product Type | Briefcases |
| Material(s) | Polyester |
| Color Family | Gray |
| For Use With | Laptops |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Lining | Polyester |
| Width | 3" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 770005404836 |
| MPN | EXB1068SMGRY |
| Brand | Swiss Mobility |
Be the first to review “Sterling Slim Briefcase, Fits Devices Up to 15.6″, Polyester, 3 x 3 x 11.75, Gray” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.