Tripp Lite by Eaton Display TV LCD Wall Monitor Mount Tilt 45″ to 85″ TVs / Monitors / Flat-Screens
Login to View Prices
The VESA-compliant DWT4585X Tilt Wall Mount allows you to mount your flat-panel television, monitor or other display on the wall. Ideal for home theaters, classrooms, boardrooms, hotels, bars and restaurants, it fits most flat-panel displays from 45 to 85 inches. A -10° to +10° tilt capability minimizes glare and provides comfortable viewing from multiple angles. Low-profile mount is concealed behind the display to give a sleek, professional appearance. Frame is open for easy wall access. Mounting rails adjust horizontally to compensate for off-center wall studs. Built-in bubble level allows accurate display leveling. Durable all-metal frame with scratch-resistant powder-coated finish supports up to 200 pounds. Mounting hardware included. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm and 800 x 400 mm.
- Supports up to 200 lb.
- 5-year warranty
- -10° to +10° tilt capability for comfortable viewing
- Hangs out of sight for a sleek, professional appearance
- Fits most flat-panel displays from 45 to 85 in.
Additional information
| Weight | 6.8300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.50 × 33.90 × 17.30 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Product Type | Wall Mount |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Minimum Screen Size Support | 45" |
| Compatibility | 45" to 85" Flat-Screen Displays |
| Maximum Screen Size Support | 85" |
| Product Material | Metal |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Package Contents | <ul><li>Tilt Wall Mount for 45" to 85" Flat-Screen Displays</li><li>Mounting Hardware</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| Product Model | DWT4585X |
| Features | Tilt,Bubble Level,Adjustable Viewing Angle,Horizontal Adjustment,Durable,Scratch Resistant |
| Mounting Pattern | 200 x 200,400 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400,800 x 400 |
| Number of Displays Supporte | 1 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | DWT4585X |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |















Reviews
There are no reviews yet.