V7 DM1GCD Clamp Mount for Monitor – 2 Display(s) Supported – 17″ to 32″ Screen Support – 19.84 lb Load Capacity – 75 x 75, 100 x 100 – VESA Mount Compatible
- Articulating dual mount set up for displays up to 32″ (81cm), 20lbs (9kg)
- 180° rotation, 45° tilt, and 90° swivel provides flexible mounting solutions
- Desk clamp or grommet included as mounting options
- Detachable VESA plate design for easy installation
- Simultaneous portrait and landscape mode for productivity and efficiency
Additional information
| Weight | 7.7200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.50 × 22.10 in |
| Application/Usage | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Product Type | Clamp Mount |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Maximum Load Capacity | 19.84 lb |
| Length | 34.2" |
| Product Model | DM1GCD |
| Features | +/- 45° Tilt,+/- 90° Swivel,Grommet,Articulating,+/- 180° Rotation |
| Maximum Screen Size Support | 32" |
| Device Supported | Monitor |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Number of Displays Supporte | 2 |
| Minimum Screen Size Support | 17" |
| Product Material | Steel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | DM1GCD |
| Brand | V7 |





















Reviews
There are no reviews yet.