Tops Double Docket Legal Pad

Login to View Prices
TOPS Double Docket Legal Pad – 100 Sheets – Double Stitched – 16 lb Basis Weight – 8 1/2″ x 11 3/4″ – 1.76″ x 11.8″ x 8.5″ – White Paper – Heavyweight, Perforated, Rigid, Acid-free, Tear Resistant, Unpunched – 4 / Pack
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 100 |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Double Stitched |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.76" |
| Width | 11.8" |
| Brand Name | TOPS |
| Features | Unpunched |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Double Docket Legal Pad |
| Product Line | Double Docket |
| Manufacturer Part Number | 99612 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Double Docket Legal Pad offers twice the sheets of standard writing pads. Letr-Trim perforation at the top delivers a clean tear-out every time. Binding at the top is double-stitched for added strength. Sturdy, 60 point chipboard backer provides writing support when away from a desk. Each letter-size pad contains 100 sheets of heavyweight, 16 lb. paper that resists bleed-through. Each sheet is narrow-ruled with 1/4" line spacings and a 1-1/4" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |









