Three-Shelf Service Cart, Plastic, 3 Shelves, 200 lb Capacity, 18.63″ x 33.63″ x 37.75″, Platinum
Login to View Prices
Versatile; for audio/video, filing, food service. Shelves feature 1/4″ lip on three sides and one flat side for easy loading. Brushed aluminum uprights, dual molded handles.
Additional information
| Weight | 17.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.50 × 19.00 × 15.00 in |
| Overall Depth | 33.63" |
| Overall Width | 18.63" |
| Global Product Type | Food Service Carts |
| Lock | No |
| Height (Max) | 37.75" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Drawers | 0 |
| Caster/Glide/Wheel | Non-Marking |
| Wheel Type | Non-Locking Swivel |
| Compact Storage Indicator | No |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Power Management Indicator | No |
| Overall Material Type | Plastic |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Bin Quantity | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Handle Quantity | 2 |
| Color Family | Gray |
| Ship Class Code | B |
| Color(s) | Platinum |
| Caster/Wheel Size | 4" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876159493 |
| MPN | FG342488PLAT |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |














Reviews
There are no reviews yet.