Executive Service Cart, Plastic, 3 Shelves, 300 lb Capacity, 20.33″ x 38.9″ x 38.9″, Black
Login to View Prices
Sleek, contemporary styling with 20% more top-shelf capacity is ideal for front or back of house applications. Durable 100 lb. capacity per shelf construction with wrap-around end panels and solid base bumper. Smooth surface is easier to clean and maintain. Simple to assemble with easy snap-and-lock construction.
Additional information
| Weight | 38.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.00 × 20.00 × 15.00 in |
| Height (Max) | 38.9" |
| Overall Depth | 38.9" |
| Overall Width | 20.33" |
| Global Product Type | Food Service Carts |
| Lock | No |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Drawers | 0 |
| Caster/Glide/Wheel | Non-Marking |
| Compact Storage Indicator | No |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Power Management Indicator | No |
| Overall Material Type | Plastic |
| Material(s) | Structural Foam |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color(s) | Black |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Bin Quantity | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Wheel Type | (2) Non-Locking Swivel |
| Handle Quantity | 2 |
| Ship Class Code | B |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876200447 |
| MPN | FG9T6800BLA |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |















Reviews
There are no reviews yet.