Bussing Cart, Plastic, 3 Shelves, 300 lb Capacity, 18 x 36.25 x 38, Black
Login to View Prices
This Bussing Cart boasts a 300 lb capacity, making it fit for tough, heavy-duty jobs. It features multiple shelves that can each hold two side-by-side bus boxes to separate dishes and expedite cleaning. It also includes four omnidirectional casters that can maneuver over flat carpet, tile, linoleum and wood floors. The raised edges keep contents contained even when cart is in motion.
Additional information
| Weight | 43.8200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.25 × 21.25 × 17.00 in |
| Global Product Type | Food Service Carts |
| Number of Outlets | 0 |
| Shelf Width | 24" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| Overall Width | 18" |
| Compact Storage Indicator | No |
| Overall Material Type | Plastic |
| Caster/Wheel Material | Rubber |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Material(s) | Polypropylene |
| Color(s) | Black |
| Number of Wheels | 4 |
| Handle Quantity | 2 |
| Ship Class Code | B |
| Shelf Depth | 16" |
| Maximum Weight Capacity | 300 lbs |
| Work Surface Height | 38" |
| Overall Depth | 36.25" |
| Color Family | Black |
| Wheel Type | Swivel |
| Height (Max) | 38" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507007043 |
| MPN | CC203603 |
| Brand | Boardwalk® |

















Reviews
There are no reviews yet.