Three-Hole Punched Wood Ruler English and Metric With Metal Edge, 12″ Long
Login to View Prices
Selected hardwood is finished with multiple coats of lacquer for added durability. Metal edge is ideal for straight-line cutting and for drawing clean lines. Scaled in 1/16″ on one edge and millimeters on the other. Three-hole punched for easy-access storage in a binder; hanging hole at one end.
Additional information
| Weight | 0.0380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.06 × 2.50 × 0.19 in |
| Ruler Type | Standard/Metric |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Length | 12" |
| Material(s) | Wood |
| Standard Scale | 1/16" |
| Metric Scale | Millimeters |
| Global Product Type | Standard/Metric Rulers |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577107021 |
| MPN | 10702 |
| Brand | Westcott® |












Reviews
There are no reviews yet.