Transparent Shatter-Resistant Plastic Ruler, Standard/Metric, 6″ Long, Clear
Login to View Prices
Total flexibility and clarity of measurement. Translucent color allows for viewing through to the page. Scaled metric and 1/16th. Scratch- and shatter-resistant to hold up to everyday use. Hang hole for convenient storage.
Additional information
| Weight | 0.0160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 1.06 × 0.06 in |
| Ruler Type | Standard/Metric |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Standard Scale | 1/16" |
| Metric Scale | Millimeters |
| Global Product Type | Standard/Metric Rulers |
| Length | 6" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577450165 |
| MPN | 45016 |
| Brand | Westcott® |












Reviews
There are no reviews yet.