No more snapped or broken rulers that require frequent replacement. The long-lasting, stainless steel ruler holds perfect measure, even in the toughest environments. Constructed with a cork backing to prevent slipping on paper and other surfaces. The ruler’s end is pierced with a convenient hang-up hole to keep you organized. Measurement markers in 1/16-inch increments. Contains both standard and metric measurement markings.
Additional information
| Weight | 0.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.38 × 1.38 × 0.06 in |
| Ruler Type | Standard/Metric |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Standard Scale | 1/16" |
| Metric Scale | Millimeters |
| Global Product Type | Standard/Metric Rulers |
| Length | 6" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547590263 |
| MPN | UNV59026 |
| Brand | Universal® |









Reviews
There are no reviews yet.