Open Center Protractor, Plastic, 6″ Ruler Edge, Clear, Dozen
Login to View Prices
Clear plastic protractor is ideal for all young mathematicians. Protractor features an open center. Students will easily be able to identify angles from 0 to 180 degrees with the protractors sharply defined graduations which is easy to read and helps minimize visual errors.
Additional information
| Weight | 0.3620 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 6.56 × 1.06 in |
| Ruler Size | 6" Ruler Edge/180° |
| Global Product Type | Semicircular Protractors |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Special Features | Ruler Base—Metric and SAE graduations along 6" ruler base. |
| Degree Graduations | 1° |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 026487771066 |
| MPN | 77106 |
| Brand | Charles Leonard® |









Reviews
There are no reviews yet.