Three-Hole Punched Wood Ruler, Standard/Metric, 12″ (30 cm) Long, Natural Wood, 36/Box
Login to View Prices
8 in stock
SKU:
ACM17724
Categories: Measuring Tools, SCHOOL SUPPLIES
Selected hardwood is finished with multiple coats of lacquer for added durability. Metal edge is ideal for straight-line cutting and for drawing clean lines. Scaled in 1/16″ on one edge and millimeters on the other. Three-hole punched for easy-access storage in a binder; hanging hole at one end.
Additional information
| Weight | 1.4380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.40 × 6.20 × 1.58 in |
| Length | 30 cm |
| Ruler Type | Standard/Metric |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Wood |
| Standard Scale | 1/16" |
| Metric Scale | Millimeters |
| Global Product Type | Standard/Metric Rulers |
| Color(s) | Natural |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577177246 |
| MPN | 17724 |
| Brand | Westcott® |
Be the first to review “Three-Hole Punched Wood Ruler, Standard/Metric, 12″ (30 cm) Long, Natural Wood, 36/Box” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.