TASKBrand V40 Heavy Weight DRC Wipers, 1-Ply, 10 x 12, Unscented, White, 200/Roll
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
HOSNV040CGW
Categories: Cleaning Tools, Janitorial & Sanitation
Heavy weight DRC wipers are sturdy, with a cloth-like feel. Highly absorbent wipers. Low-linting. Made with a unique stretch and softness that also makes it perfect for use as a personal wipe. Ideal for glass, mirrors and general purpose cleaning. Can also be used for staining.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 3.8700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.13 × 8.13 × 10.25 in |
| Dirt Types | Streaks |
| Application | General Purpose |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Length | 12" |
| Ship Class Code | C |
| Towel/Wipe Type | Dry Wipes |
| Global Product Type | Disposable Dry Wipes |
| Number of Towels/Wipes Per | 200 |
| Product Packaging | Pop-Up Box |
| Width | 10" |
| Number of Plies | 1 |
| Applicable Material | Stainless Steel |
| Material(s) | DRC |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 075289717024 |
| MPN | N-V040CGW |
| Brand | HOSPECO® |
Be the first to review “TASKBrand V40 Heavy Weight DRC Wipers, 1-Ply, 10 x 12, Unscented, White, 200/Roll” Cancel reply








Reviews
There are no reviews yet.